Chociaż nadal nazywa się to miejsce Zamkiem Książęcym w Zatorze, to tak naprawdę już od dawna funkcjonuje jako Pałac. Skąd taka zmiana? Budynek zmienił swoje przeznaczenie —  po jednym z remontów przestał pełnić funkcję obronną i stał się rezydencją reprezentacyjną.

Krótka historia Zamku Książęcego w Zatorze

W 1445 roku powstaje Księstwo Zatorskie, którego przywódcą zostaje Wacław i rozpoczyna budowę królewskiej rezydencji. Ogromna część budynku została zniszczona w XVII w. podczas wojny ze Szwedami. Podobny los spotkał pałac w czasie II Wojny Światowej. W międzyczasie zmieniali się też właściciele, między innymi mieszkali tam Duninowie, czyli przedstawiciele najstarszego polskiego szlacheckiego rodu, a także Tyszkiewiczowie czy Potoccy.

Na początku XIX wieku Zamek Książęcy w Zatorze został przemianowany na pałac w stylu neogotyckim. Oprócz urządzenia wnętrz pełnych kominków i sztukaterii dobudowano też takie elementy jak ryzalitowa wieża bramna oraz kilka przybudówek, a całość otoczono parkiem krajobrazowym, złożonym z kilku ogrodów.

W 1951 roku budynek zyskał nowego właściciela — Instytut Zootechniki z Krakowa. Przez kolejne lata stacjonował tam głównie Rybacki Zakład Doświadczalny.Na co zwrócić uwagę zwiedzając Zamek Książęcy w Zatorze?

Od 2013 roku Zamek Książęcy w Zatorze prawnie należy do rodu Potockich.

Do niedawna można było podziwiać cztery piękne zdobione komnaty, ale aktualnie wnętrze nie jest udostępnione zwiedzającym. Zainteresowani mają natomiast możliwość przejść się niedaleko królewskiej rezydencji. Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na dekoracje umieszczone na elewacji, w tym maswerkowe zdobienia oraz gzymsy z arkadkami.Zespół pałacowo-parkowy w Zatorze

Okalający rezydencję zielony teren jest pozostałością po pięknym dwupoziomowym ogrodzie tarasowym. W 1960 roku podzielono przestrzeń płotem z siatki, tworząc obszar instytutowy i miejski. Nie jest to uporządkowany ogród, a wyraźnie naznaczony czasem obszar, na którym rosną fragmenty dawno zaprojektowanych nasadzeń, ścieżek czy znajdują się elementy dekoracyjne. 

Z uwagi na napiętą sytuację między spadkobiercami Zamku Książęcego a gminą, dostęp do parku jest ograniczony. Władze miasta prowadzą rozmowy z właścicielami, w celu pozyskania fragmentów ogrodu i zaadaptowania ich do użytku publicznego. Gdzie znajduje się Pałac Zatorski?

Pałac położony jest w zachodniej Małopolsce, w Gminie Zator. Dokładnie w południowo-wschodniej części starego miasta, nad stokiem rzeki Skawy.

Miejsce zostało wpisane do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Ta strona korzysta z cookies

Korzystamy z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.