To wyjątkowe zabytkowe osiedle górnicze Nikiszowiec powstało w latach 1908-1919, jako wydzielona przestrzeń mieszkalna przeznaczona głównie dla górników pracujących w kopalni Giesche. Z uwagi na niezwykle ciekawą przeszłość miejsce to zapisało się na kartach historii i w efekcie w 1979 roku zostało wpisane do rejestru zabytków, a w 2011 roku zyskało status Pomnika Historii.

Jeśli zwiedzacie Zator, warto też zawitać w te strony!

Historyczna atrakcja Katowic!

Pierwotnie tworzone wyłącznie w celach mieszkalnych dzielnica okazała się wyjątkowym zespołem architektoniczno-urbanistycznym, które jest upamiętnieniem planów tworzenia osiedli patronackich na terenach uprzemysłowionych. Zmyślnie zaprojektowany przez architektów Emila i Georga Zillmannow kompleks warto zobaczyć też z lotu ptaka, wtedy najlepiej prezentują się zwarte ceglane bloki wraz z dziedzińcami oraz plac Wyzwolenia.

Celem tej wyodrębnionej przestrzeni wspólnej było polepszenie warunków życia robotników i stworzenia im przyjemnego otoczenia, jednocześnie pokazując, jak ważna jest codzienna praca. Dlatego na tym terenie powstały również lokale usługowe, placówki edukacyjne, były nawet chlewiki i piece do wypieku chleba. Dodatkowo zastosowano ciekawe rozwiązania na fasadach, które miały urozmaicić przestrzeń, między innymi barwne ościeże czy ceramiczne elementy.

Miejsce to można zwiedzić przy okazji, ponieważ zabytkowe osiedle górnicze w Nikiszowcu jest na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to tematyczny szlak samochodowy, który rozpoczyna się w Częstochowie, a kończy w Żywcu i prowadzi między innymi przez Zator czy Gliwice.Unikatowa kolonia robotnicza — osiedle górnicze Nikiszowiec

Decydując się na zwiedzanie, warto sięgnąć do źródeł i poznać historię tego miejsca. Odegrało ono znaczącą rolę między innymi podczas walk o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Każdy, kto chciałby poznać historyczne szczegóły dotyczące kolonii może urozmaicić swoje zwiedzanie o audioprzewodnik. Na terenie osiedla znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, gdzie jest do wypożyczenia sprzęt z nagraniami. 

W uliczkach i zakamarkach zabytkowego osiedla górniczego w Nikiszowcu bardzo wyraźnie zaznaczona jest śląska kultura i zachowany sposób życia górniczej społeczności. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia! 

Ta strona korzysta z cookies

Korzystamy z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.