Nieopodal Zatoru mieści się wspaniałe Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec. Z obiektu Scandinavia Resort do skansenu można dojechać w około 20 minut drogą nr 781. Na terenie położonym u stóp zamku już w drugiej połowie lat 60. ubiegłego stulecia zaczęto gromadzić budowle będące przykładami dawnego budownictwa wsi nadwiślańskiej. Średniowieczna siedziba rodu Gryfitów często zmieniała właścicieli, aby ostatecznie trafić do Skarbu Państwa. Od 2007 roku, wraz z zabytkowymi chatami wiejskimi, kościołem i zabudową małego miasteczka, stanowi on część muzeum.

Na terenie o powierzchni 5,3 ha zgromadzono dotąd 25 niezwykłych zabytków architektury drewnianej i inne budowle charakterystyczne dla małopolskich obszarów wiejskich. Są wśród nich chłopskie zagrody, które wyglądają tak, jakby ich mieszkańcy wyszli przed chwilą na pole do pracy i mieli wrócić wieczorem na nocny odpoczynek. Odtworzono wokół nich sady i ogródki przydomowe, tworząc klimatyczne obejścia. W Skansenie w Wygiełzowie można oglądać również warsztaty rzemieślnicze, kościół z dzwonnicą oraz budynki tworzące niewielki zespół miejski o lokalnym charakterze zabudowy.

Do ekspozycji muzeum należy dwór z 1730 roku zbudowany w tradycyjnym stylu polskim, który stał wcześniej w Drogini, godzinę drogi od naszego obiektu w Zatorze. Na początku XXI wieku jego pozostałości posłużyły do rekonstrukcji budowli na terenie skansenu, gdzie można obecnie zwiedzać wnętrza urządzone zgodnie z modą panującą wśród zamożnych rodzin szlacheckich od połowy XIX stulecia do zakończenia II wojny światowej. Część budynku została przeznaczona na wynajem – możliwa jest rezerwacja dwóch sal na konferencje lub koncerty. Organizowane są tam również wystawy czasowe. Muzeum w Wygiełzowie to wspaniałe miejsce na kilkugodzinny rodzinny spacer, podczas którego można poznać historię regionu. Zachęcamy gości resortu do wyruszenia w podróż w czasie i przeniesienia się z Zatoru, z naszych luksusowych apartamentów i domków, do ziemiańskiej siedziby, w której dawniej toczyło się życie.

Dziękujemy za sezon 2021!

W tym roku startujemy od 1 kwietnia - do zobaczenia!

Ta strona korzysta z cookies

Korzystamy z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.