Były nazistowski obóz zagłady, w którym podczas II wojny światowej zginęło ponad milion ludzi, mieści obecnie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Powstało ono w 1947 roku, aby przypominać o tragicznym losie więźniów i przestrzegać przed okrucieństwami wojny. Łączna powierzchnia to 191 ha. Na tym terenie można zobaczyć pozostałości obiektów służących nazistom do eksterminacji przywiezionych tam osób, m.in. komór gazowych, krematoriów, rampy kolejowej i ogrodzenia.

Wstęp do muzeum upamiętnia ofiary obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i jest bezpłatny, lecz zaleca się dokonanie rezerwacji. Jest to miejsce odwiedzane tłumnie przez turystów z Polski, jak i z całego świata, dlatego lepiej upewnić się, że w danym dniu uda się zwiedzić teren. Każdy gość otrzymuje imienną kartę wstępu. Warto skorzystać z oferty przewodnika, lecz wówczas pobierana jest opłata za tę usługę. Z edukatorem można jedną z kilku dostępnych opcji i udać się na 2,5 lub 3,5-godzinną trasę ogólną, 6-godzinne zwiedzanie studyjne, 4-godzinne studyjne przejście przez Auschwitz I, jednodniowe (8 h) lub dwudniowe (2 razy po 4 h). W każdym przypadku uczestnik otrzymuje w cenie zestaw słuchawek. Dzięki obecności przewodnika można poznać wiele szczegółów, które mogłyby umknąć podczas indywidualnej wyprawy.

W Muzeum Auschwitz-Birkenau odtworzono warunki, w jakich żyli i pracowali więźniowie, aby ukazać zwiedzającym okrutny los, jaki spotkał ich po przyjeździe do obozu koncentracyjnego. Trasa zwiedzania wiedzie m.in. przez baraki mieszkalne i sanitarne, w których wieczorami toczyło się życie po zakończeniu niewolniczej pracy. Naziści mordowali tam zarówno Polaków, jak i Żydów, Romów oraz przedstawicieli innych narodowości.

Ze Scandinavia Resort w Zatorze można dojechać na miejsce w niecałe 30 minut drogą nr 44. Zachęcamy naszych gości do zapoznania się z tą poruszającą ekspozycją prezentującą historię ziem polskich podczas II wojny światowej.

Dziękujemy za sezon 2021!

W tym roku startujemy od 1 kwietnia - do zobaczenia!

Ta strona korzysta z cookies

Korzystamy z plików cookie w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Dowiedz się więcej w polityce prywatności.